- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER


" width="250" height="250">

kene ısırması nasıl anlaşılır?

kene ısırması nasıl anlaşılır? sitemize 09 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.529 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

keneler 300x124 kene ısırması nasıl anlaşılır? Tüm kene türleri ölümcül olmayıp yalnızca hayvanların ve insanların üzerinde yaşayanlar tehlikeli olmaktadır. Kene ısırmalarında önemli olan kenenin zamanında çıkarılması ve çıkarılış şeklidir…

Peki, kene ısırıklarında etki nasıl görülür? Bizi kenenin ısırdığını nasıl anlayabiliriz?

Keneler, genellikle kırsal bölgelerde yaşayanları ve hayvanlar ile sık içli dışlı olanları tehdit etmektedir. Ayrıca çalılık alanlar ve piknik yapılan bölgeler, kişiler için önemli tehdit unsuru oluşturur. Ortalama büyüklüğü 4-8 mm arasında olan bu canlı göz ile zor görülebildiği gibi görüldüğünde küçük bir noktayı andırmaktadır. Vücudunuzda daha önce görmediğiniz böyle bir nokta bulunuyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Kan ve vücut sıvısı yoluyla da bulaşabilen hastalık daha çok et ile uğraşan kişileri, kasapları ve hayvanlar ile ilgilenen veterinerleri tehdit eder.

Kene ısırmalarında hastalık belirtisi ne kadardır? Hastalık ne kadar sürede etkili olur?

Kene ısırdığı ilk andan itibaren kan emmeye başlar. Ortalama ilk ısırıktan sonra 2 gün içerisinde ilk belirtiler gözlenir.

Belirtiler arasında en sık görünenleri, baş  ağrısı, yüksek ateş, mide bulantısı, ani iştahsızlık, mide ağrısı, kusma ve ishal gibi şikayetler aniden etkili olur.

Göz bölgesinde kızarıklık ve yüzde ani renk değişimi gözlenebilir. Göğüs ve vücut bölgesinde yaygın olarak cilt kanamaları meydana gelebilir. Ayrıca en ciddi durumda burun kanaması meydana gelebilir ve dışkı ile idrarda kan görülebilir.

İlk ısırıktan sonra beşinci günden itibaren vücut artık iflas noktasına gelmiştir. İlk belirtilerden sonra beşinci günden itibaren karaciğer ve böbrek yetmezliği, sinir sisteminde çökme meydana gelecektir. Hastalık etkisinde karaciğer, böbrek ve akciğer çöktükten sonra hasta kaybedilir. İyileşme dönemi ortalama 10. günden sonra etkili olmaktadır.

Konuya Gelen Aramalar:

  • kene ısırması nasıl anlaşılır
  • gizli kene nasıl anlaşılır

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz